XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Gainesville Extreme Fight Night VI

Jan 27, 2008

Here are the quick results from the sold out show that was held Saturday January 26, 2008 at the Georgia Mountains Center in Gainesville Georgia.


1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantumweight

David Zavala (Pophams Athletics/Cornelia GA)
versus
Byron Bloodworth (LA Boxing/Roswell GA)

Winner: Byron Bloodworth by triangle choke tapout at 1:09 of Round 1.

2) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Russell Benes (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)
versus
Andrew Ballinger (Contemporary Martial Arts/Hartwell GA)

Winner: Andrew Ballinger via referee stoppage/tko at 1:40 of round 2.

3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantumweight

Ethan Watts (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)
versus
Luke Neyland (X3 Sports/Marietta GA)

Winner: Luke Neyland by rear naked choke tapout at 1:16 of round 1.

4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Kenny Yearwood (Pophams Athletics/Cornelia GA)
versus
Ryan Peace (Contemporary Martial Arts/Hartwell GA)

Winner: Ryan Peace via tapot due to armbar at :32 of the first round.

5) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Heavyweight

Dante Jones (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)
versus
Marcus Fletcher (Team Exodus/Dawsonville GA)

Winner: Dante Jones by tko/referee stoppage at 1:40 of the second round.

6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Josh Echegaray (Budakon Sports/Kimball, TN)
versus
Gabriel Beachy (Monroe Martial Arts/Monroe GA)

Winner: Josh Echegaray by tapout due to armbar at 1:05 of the second round.

7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Lance Dickson (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Sid Bargo (X3 Sports/Marietta GA)

Winner: Lance Dickson via unanimous decision.

8) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Stephanie Stafford (Greubels Mixed MArtial Arts/Augusta GA)
versus
Jeri Mansur (Haymores United Karate/Gainesville GA)

Winner: Jeri Mansur via unanimous decision.

9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantumweight

Jeremy Boyd (Pophams Athletics/Cornelia GA)
versus
Jason Freeborn (One Life Krav Maga/Roswell GA)

Winner: Jason Freeborn by tapout due to armbar at :39 into the third and final round.

10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Steele McCall (X3 Sports/Marietta GA)
versus
Jesse Shepeard (Team Exodus/Dawsonville GA)

Winner: Steele McCall via tko/doctor stoppage at 2:29 into round 1.

11) 3 Rounds Muay Thai Rules Middleweight

Tim Hart (Bulldog Kickboxing/Snellville GA)
versus
Andy Sullens (Team Exodus/Dawsonville GA)

Winner: Tim Hart via unanimous decision.

Main Event:
11) 3 Rounds Mixed Martial Arts Southeastern
United States Welterweight Championship

Justin Underwood (World Shootfighters/Lawrenceville GA)
versus
Scott Sarratt (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)

Winner: Justin Underwood by head and arm choke at 2:15 of the second round.


  << Back to the Results list