XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Results from The XFN Cowboy Qualifier Series III Chattanooga

Oct 22, 2010

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Alex Hardaway (Thunderhouse MMA/LaGrange, GA)
versus
Rob Gary (Southeast Boxing Academy/Cleveland, TN)

Winner: Alex Hardaway by Guillote Choke at 1:18 of Round One.


2) 3 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Heath Reep (World Sambo/Lawrenceville, GA)
versus
Tim Boyle (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Tim Boyle via Unanimous Decision.


3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Michael Foster (Chattanooga, TN)
versus
Trenty Watford (Greubels MMA/Augusta, GA)

Winner: Trenty Watford by Rear Naked Choke at 1:02 of Round One.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Robert Scholtes (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)
versus
Jason Mincy (Sambos House of Pain/Chattanooga, TN)

Winner: Robert Scholtes by TKO at at 1:07 of Round Two.


5) 3 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Bryan Bledsoe (Striker Fight Center/Kennesaw, GA)
versus
Jake Sales (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Bryan Bledsoe by TKO at 1:03 of Round Two.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Adrian Righton (World Sambo/Lawrenceville, GA)
versus
Tosapoon Chulee (Athens Boxing & MMA/Athens, TN)

Winner: Adrian Righton by TKO at 1:34 of Round Three.


7) 3 Rounds Muay Thai Rules Middleweight

Tory Jordan (Sommai Muay Thai/Morrisville, NC)
versus
Andrea Ramsey (Evolution MMA/Kingsport, TN)

Winner: Andre Ramsey by Unanimous Decision.


8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Anthony Naples (Striker Fight Center/Kennesaw, GA)
versus
Charles Lyons (Thunderhouse MMA/LaGrange, GA)

Winner: Anthony Naples via Unanimous Decision.


9) 3 Rounds Kickboxing Rules Super Heavyweight

Stephen Flanagan (Faith MMA/Gaineaville, GA)
versus
Chris Dunn (Chattanooga, TN)

Winner: Stephen Flanagan by TKO at 2:00 of Round Two.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Flyweight

Jacob Herrington (Faith MMA/Gainesville, GA)
versus
Travis Ford (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Travis Ford by Armbar at 1:45 of Round One.


11) 3 Rounds Mixed Martial Arts ISKA Tennessee State Superheavyweight Championship

Robert Neal (Team Hammer/Cornelia, GA)
versus
Del Merritt (Integrated Martial Arts/Lebenon, TN)

Winner: Robert Neil by KO at 1:37 of Round Two.


  << Back to the Results list