XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Chattanooga XFN V Results

Aug 24, 2010

1) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Light Heavyweight

Tanner Johnson (The Fight Factory/Chattanooga, TN)
versus
Sid Wheeler (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Sid Wheeler by unanimous decision.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Rodrigo Bitencourt (American Top Team/Atlanta, GA)
versus
Mark Bakatukama (World Shootfighters/Lawrenceville, GA)

Winner: Mark Bakatukana by split decision.


3) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Bantamweight

Tyler Hill (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Robert Hancock (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Tyler Hill by TKO at :41 seconds into round three.


4) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Erin Grayson (The Wat/New York City, NY)
versus
Kim Green (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Erin Grayson by TKO at 2:00 of the first round when Green was unable to answer the bell beginning round two.


5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Mike Doss (Team Ground Control/Dayton, TN)
versus
Travis Ford (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Travis Ford via guillotene choke at 1:14 into round one.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Joe Moorhead (Full Throttle MMA/Gainesville, GA)
versus
Tim Boyle (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Tim Boyle by unanimous decision.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

James Stuart (Deans Martial Arts/Columbus, GA)
versus
Kyle Kirby (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: James Stuart via armbar at 1:20 into round one.


8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Adrian Righton (World Shootfighters/Lawrenceville, GA)
versus
Kaleb Sanchez (Team Truth/Cleveland, TN)

Winner: Adrian Righton by triangle choke at 1:00 of round three.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Flyweight

Drew Moody (Full Throttle MMA/Gainesville, GA)
versus
Nathan Lindsay (North Georgia MMA/Ft Oglethorpe, GA)

Winner: Drew Moody via split decision.


10) 4 Rounds Low Kick Rules Kickboxing XFN United States Bantamweight Championship

Edgar Nickson (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Spencer Manning (The Fight Factory/Chataanooga, TN)

Winner: Spencer Manning by unanimous decision.


11) 3 Rounds Mixed Martial Arts ISKA Tennessee State Light Heavyweight Championship

Kendrick Miree (Amercan Top Team/Athanta, GA)
versus
John Davis (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Kendrick Miree by split decision.


12) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Josh Downing (Cooks Impact/Powder Springs, GA)
versus
Monty Beavers (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Monty Beavers by unanimous decision.


13) 3 Rounds Muay Thai Rules Lightweight

Kim Riedlinger (The Wat/New York City, NY)
versus
Erica Taylor (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Erica Taylor by split decision.


14) 3 Rounds Mixed Martial Arts XFN Southeastern United States Flyweight Championship

DAngelo Bynum (Cooks Impact/Powder Springs, GA)
versus
Matt Keller (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: DAngelo Bynum via triangle choke at 1:13 of round two.


15) 5 Rounds Professional Mixed Martial Arts Lightweight

Frank Milsap (Knuckle Up Fitness/Alpharetta, GA)
versus
Shawn Hankins (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Shawn Hankins by triangle choke at 3:20 of round one.


  << Back to the Results list