XFN


HOME NEWS TICKETS RESULTS REGISTER EVENTS FIGHTERS FANS OF XFN CONTACT BUY GEAR

 

Chattanooga Extreme Fight Night IV Results

Mar 14, 2010



1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

David Jackson 0-0 (Full Throttle MMA/Oakood, GA)
versus
Austin Sucher 0-0 (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Austin Sucher by Triangle Choke at 2:23 into round one.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Flyweight

DAngelo Bynum 2-0 (Cooks Impact/Powder Springs, GA)
versus
Derrick Hubbard 3-0 (Team Truth, Cleveland, TN)

Winner: DAngelo Bynum by rear naked choke at 1:55 into round one.


3) 3 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Tony Lester 5-2 (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Pat Krell 1-1 (Pure Sports Fitness/Atlanta, GA)

Winner: Tony Lester by knockout at 1:20 of round one.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

TJ Harris 1-3 (Full Throttle MMA/Oakwood, GA)
versus
Josh Jarvis 1-0 (Team Ground Control/Dayton, TN)

Winner: Josh Jarvis by knockout at 2:55 into round one.


5) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Stephanie Stafford (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Erica Taylor (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Due to this being a exhibition fight the match was ruled a draw.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Nicholas Wesley 3-1 (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Tim Boyle 2-3 (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Nicholas Wesley by rear naked choke at 2:50 into round one.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Aundra Evans 1-2 (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)
versus
Jerico Lathem 2-1 (1440 Combat Club/Ballground, GA)

Winner: Jerico Lathem via split decision.


8) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Bantamweight

Lee Cain 2-0 (Full Throttle MMA/Oakwood, GA)
versus
Spencer Manning 3-1 (Chattanooga Fight Factory/Tennessee)

Winner: Spencer Manning by TKO at 1:34 into round two.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Flyweight

Nathan Lindsay 1-1 (Wave Fitness/Fort Oglethorpe, GA)
versus
Travis Ford 0-1 (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Nathan Lindsay by TKO due to strikes at 1:56 into round two.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Russell Benes 3-3 (Cooks Impact/Powder Springs, GA)
verus
Monty Beavers 3-0 (Blalocks IMB/Chattanooga, TN)

Winner: Monty Beavers via unanimous decision.


11) 3 Rounds Muay Thai Rules Light Heavyweight

Adrienne Simmons 1-3 (American Top Team/Atlanta, GA)
versus
Lashanda Williams 1-0 (Chattanooga Fight Factory/Tennesse)

Winner: Lashanda Williams by unanimous decision.



12) 3 Rounds XFN Southeastern US Lightweight Championship

Josh Downing 6-2 (Cooks Impact/Powder Springs, GA)
versus
Jesse Grissom 7-0 (Team Truth/Cleveland, TN)

Winner: Jesse Grissom by armbar at 2:32 into round two.

An excellent play by play review of the event is available online at www.nextmmafighter.com


  << Back to the Results list