XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Extreme Fight Night @ the Electric Cowboy Results

Jan 22, 2010

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Jacob Herrington (Faith MMA/Gainesville, GA)
versus
Derrick Hubbard Team Truth/Cleveland, TN)

Winner: Derrick Hubbard by Unanimous Decision.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Josh Carlyle (Faith MMA/Gainesville, GA)
verus
BJ Huff (Rough Necks MMA/Canton, GA)

Winner: Josh Carlyle by Standing Guillotene at 2:03 into round one.


3) 3 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Allen Greer (The Basement/Atlanta, GA)
versus
Pat Krell (LA Fitness/Dunwoody, GA)

Winner: Pat Krell by Knockout at 1:54 into round two.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Stephen Sisk (Team Ground Control/Dayton, TN)
versus
Anthony Coats (Wave Fitness/Fort Oglethorpe, GA)

Winner: Anthony Coats by TKO at 1:23 of round one.


5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Daniel Watson (Full Throttle MMA/Oakwood, GA)
versus
Octavian Washington (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)

Winner: Octavian Washington via Unanimous Decision.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Lyle Brown II (Team Ground Control/Dayton, TN)
versus
David Smallwood (Faith MMA/Gainesville, GA)

Winner: David Smallwood by TKO at 1:51 into round three.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

TJ Harris (Full Throttle MMA/Oakwood, GA)
versus
Joey Martian (Rough Necks MMA/Canton, GA)

Winner: TJ Harris by Split Decision.


8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Thomas Heaton (Faith MMA/Gainesville, GA)
versus
Nathan Lindsay (Wave Fitness,Fort Oglethorpe, GA)

Winner: Nathan Lindsay via Spilt Decision.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Matt Keller (The Fight Factory/Chattanooga, TN)
versus
Hector Espinosa/Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)

Winner: Matt Keller by Knockout due to strikes at :06 seconds into round one.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Chris Williams (Parts Unknown MMA/Snellville, GA)
versus
Vance Hively (Team Truth/Cleveland, TN)

Winner: Chris Williams by Rear Naked Choke tapout at 2:06 into round two.


11) 3 Rounds Low Kick Rules Lightweight

Phillip Grayson (Team Ground Control/Dayton, TN)
versus
Lee Cain (Faith MMA/Gainesville, GA)

Winner: Lee Cain by TKO at :52 seconds into tound two.


12) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Adiren Thompson (Faith MMA/Gainesville, GA)
versus
Ron Cotton (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)

Winner: Adiren Thompson via Split Decision.


  << Back to the Results list