XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Chattanooga XFN III Results

Sep 20, 2009

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Matt Hickman (Integrated Martial Arts/Lebenon TN)
versus
Lyle Brown II (Team Ground Control/Graysville, TN)

Winner: Matt Hickman by TKO due to strikes at 2:00 into round one.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Eric Rose (Hard Knox Combat Club/Knoxville, TN)
versus
Casey Kerr (Team Truth/Cleveland, TN)

Winner: Casey Kerr by TKO due to strikes at 2:30 into round one.


3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Colonel Burns (School of Hard Knox/Cleveland, TN)
versus
Chester McClain (Team Ground Control/Graysville, TN)

Winner: The fight was ruled a no contest due to an accidental headbutt. The fighters have agreed to a re-match at a later date.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Chris Berrier (Hard Knox Combat Club/Knoxville. TN)
versus
Mark Knicely (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Mark Knicely by rear naked choke at :50 seconds into the first round.


5) 4 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Southeastern US Lightweight Championship

Chris Richardson (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Russell Benes (Alpha Fighting Systems/Hiram, GA)

Winner: Chris Richardson by majority decision.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Southeastern US Heavyweight Championship

Del Merritt (Integrated Martial Arts/Lebenon, TN)
verus
Austin Guarino (Rough Necks MMA/Canton, GA)

Winner: Austin Guarino by TKO due to strikes at :35 seconds into round one.


7) 4 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Southeastern US Bantamweight Championship

Edgar Nickson (Greubels MMA/Augusta, GA)
versus
Spencer Manning (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Edgar Nickson by split decision in a forced overtime fifth round. The score was a draw at the conclusion of the forth round.


8) 4 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Southeastern US Heavyweight Championship

Nick Smiley (Country Boy Combatives/Statesville, GA)
versus
Jamz Manning (Intense Martial Arts/Rome, GA)

Winner: Nick Smiley by TKO due to the three knockdown rule at 1:05 of round one.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts United States Light Heavyweight Championship

Stephen Westbeld (Integrated Martial Arts/Lebenon, TN)
versus
Rusty Transue (Tuf MMA/Woodstock, GA)

Winner: Stephen Westbeld by north-south choke (Monson Choke) at 3:50 into round two.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts North American Middleweight Championship

Adam Dehart (Team Husky/Ashville, NC)
versus
Jesse Grun (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Jesse Grun by TKO due to strikes at 3:30 into round one.


11) 3 Rounds Professional Mixed Martial Arts Lightweight

Nate Jolly (Oxendines MMA/Johnson City, TN)
versus
Chat Lavender (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Nate Jolly via unanimous decision.


12) 3 Rounds Professional Mixed Martial Arts Welterweight

Devon Plaisance (Hard Knox Combat Club/Knoxville, TN)
versus
Shawn Hankins (The Fight Factory/Chattanooga, TN)

Winner: Shawn Hankins by guillotene choke at 4:30 into round two.

Results posted by Lane Collyer


  << Back to the Results list