XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Augusta Extreme Fight Night VII Results

Aug 30, 2009

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

John Keilholtz (YMCA of Augusta/Augusta, GA)
versus
Codey Parker (Carolina Kodenkan/Aiken SC)

Winner: John Keilholtz by TKO/Ref Stoppage at 2:08 of round one.


2) 3 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Emily Watts (Alpha Fighting Systems/Hiram, GA)
versus
Crizelda Crowell (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Crizelda Crowell by TKO at :58 seconds into round one.


3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Aundra Evans (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)
versus
Paul Felton (Fieglers Kenpo & Karate/Augusta, GA)

Winner: Aundra Evans via unanimous decision.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Jimmy Fredricks (The Fight Factory/Chattanooga, TN)
versus
Jason Coley (Greubels MMA/Augusta, GA)

Winner: Jimmy Fredricks by TKO at 2:00 of round two.


5) 3 Rounds Low Kick Kickboxing Middleweight

Brande Adams (Messiahs Martial Arts/Columbus, GA)
versus
Jenny Grabowski (Force One Kickboxing/Warner Robbins,GA)

Winner: Jenny Grabowski via unanimous decision.


6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Josh Morris (Team Rodriguez/Duluth, GA)
versus
Shawn Dodaro (Greubels MMA/Augusta, GA)

Winner: Josh Morris by guillotene choke at :48 seconds into round one.


7) 3 Rounds Muay Thai Welterweight

Kyle Kling (Elite Muay Thai/Port Orange, FL)
versus
Adolfo Martinez (Ascention MMA/Roswell, GA)

Winner: Kyle Kling by split decision.


8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Terry Blackburn (Smileys Combat Athletix/Jacksonville, FL)
versus
Willie Butler (Carolina Kodenkan/Aiken, SC)

Winner: Willie Butler by armbar tapout at 2:14 into round one.


9) 3 Rounds Low Kick Kickboxing Welterweight

Carolina Cawthon (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)
versus
Erica Taylor (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)

Winner: Carolina Cawthon via unanimous decision.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Napoleon Etienne (Team Rodriguez/Duluth, GA)
versus
Dhiego Lima (Ascention MMA/Roswell, GA)

Winner: Dhiego Lima by unanimous decision.


11) 3 Rounds Low Kick Kickboxing/Bantamweight


Aaron Anatone (Elite Muay Thai/Port Orange, FL)
versus
James McPeake (Greubels MMA/Augusta, GA)

Results posted by Lane Collyer

Winner: James McPeake via unanimous decision.


  << Back to the Results list