XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Gainesville Extreme Fight Night X Results

May 18, 2009

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Robert Rodriguez (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)
versus
Anthony Green (High Power Fighting Systems/Ellijay, GA)

Winner: Robert Rodriguez by arm triangle choke at 2:17 of the second round.


2) 3 Rounds Low Kick Kickboxing Bantamweight

Chris Wilson (Team Moab/Newnan, GA)
versus
Jeremy Holbrookes (Murrayville MMA, Murrayville, GA)

Winner: Chris Wilson by TKO at 1:53 of round two.


3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Chris Williams/Palmer Kickboxing/Snellville GA)
versus
Jason Freeborn (One Like Krav Maga/Roswell, GA)

Winner: Chris Williams by TKO at the end of round one.


4) 3 Rounds Low Kick Kickboxing Welterweight

Tamay Reid (Team Moab/Newnan, GA)
versus
Carolina Cawthon (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)

Winner: Carolina Cawthon via split decision.


5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Michael Gerbick (Knuckle Up Fitness/Alpharetta, GA)
versus
Allen Little (Georgia Fight Club/Loganville, GA)

Winner: Allen Little by unanimous decision.


6) 3 Rounds Muay Thai Rules Bantamweight

Jesse Wable (Dojo MMA/Braselton, GA)
versus
Jeremy \"Bob\" Green (Contemporary Martial Arts/HArtwell, GA)

Winner: Jesse Wable by unanimous decision.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Erica Taylor (Force One Kickboxing/Warner Robbins, GA)
versus
Maryellen Cano (Tiger Academy/Roswell, GA)

Winner: Maryellen Cano via rear naked choke at 2:56 of the first round.


8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Jim Enis (Mike Sanders Kenpo & Jui Jitsu/Greenville SC)
versus
Dhiego Lima (Asscention Mixed Martial Arts/Roswell, GA)

Winner: Dhiego Lima by TKO/Ref stoppage at :21 seconds into the second round.


9) 3 Rounds Low Kick Kickboxing Welterweight

Thomas Riddell (Country Boy Combatives/Statesboro, GA)
versus
Kevin Lance (Austin\'s Health & Fitness/Cornelia, GA))

Winner: Thomas Riddell by unanimous decision.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Austin Guarino (Rough Necks MMA/Canton, GA)
versus
David Kobor (Team Grindhouse MMA/Dawsonville, GA)

Winner: Austin Guarino by KO due to strikes at :18 seconds into round one.


11) 3 Rounds Low Kick Rules Middleweight

Brandon Bowman (Team Moab/Newnan, GA)
versus
Aintoine Orsley (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)

Winner: Brandon Bowman via TKO/Ref Stoppage at 1:05 of round three.


12) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Devra Norton (School of Hard Knocks/Cleveland, TN)
versus
Kat Johnson Asscention Mixed Martial Arts/Cleveland, GA)

Winner: Kat Johnson via arnbar tapout at 1:14 of the first round.


13) 3 Rounds Mixed Martial Arts
United States Lightweight Championship

Mike Zaricor (Team Destruction/St. Louis, MO)
versus
Ryan Peace (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)

Winner: Mike Zoricor by rear naked choke tapout at :33 seconds into round one.

Results posted by Lane Collyer
14) 3 Rounds Mixed Martial Arts
United States Heavyweight Championship

Stephen Westbeld (Integrated Martial Arts/Lebenon, TN)
versus
Justin Foster (Georgia Fight Club/Loganville, GA)

Winner: Stephen Westbeld by TKO/Ref stoppage due to strikes at 2:52 of round 3.


  << Back to the Results list