XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Murfreesboro Extreme Fight Night Results

Mar 30, 2009

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Featherweight

Patrick George (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta, GA)
versus
Ryan Duncan (Iron Fist Dojo/Murfreesboro, Tennessee)

Winner: Patrick George by TKO/Ref stoppage due to strikes at 2:11 of round one.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Rene Nieves (Gustavo Machado BJJ/Daytona Beach, Florida)
versus
Sean Dodaro (Team Ground Zero/Augusta, Georgia)

Winner: Rene Nieves by rear naked choke at 2:04 of round two.


3) 3 Rounds Low Kick Rules Middleweight

Justin Wiley (Budokan Sports/Jasper, Tennessee)
versus
Omari Boyd (Team Bonafyde/Nashville, Tennessee)

Winner: Omari Boyd by TKO/Ref stoppage at :53 seconds into round one.


4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Phil Gable (Elite Muay Thai/Port Orange, Florida)
versus
Luke Bowling (Red Dragon MMA/Lynchburg, Tennessee)

Winner: Phil Gable via unanimous decision.


5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Ken Laurette (Gustavo Machado BJJ/ Daytona Beach, Florida)
versus
Jerimiah Gurley (The Fight Factory/Chattanooga, Tennessee)

Winner: Jeremiah Gurley by modified guillotene choke at 2:36 of the first round.


6) 3 Rounds Low Kick Rules Super Heavyweight

Tanya Maier (Pure Sports/Atlanta, Georgia)
versus
Lori Goldman (Clarksville MMA/Clarksville, Tennessee)

Winner: Lori Goldman by TKO at :57 seconds of round one.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Nathaniel Rodriguez (Gustavo Machado BJJ/Daytona Beach, Florida)
versus
Nicholas Wesley (Team Ground Zero/Augusta, Georgia)

Winner: Nathaniel Rodriguez by unanimous decision.


8) 3 Rounds Muay Thai Rules Lightweight

Kyle Gagne (Elite Muay Thai/Port Orange, Florida)
versus
Josh Shaddock (Georgia Fight Club/Atlanta, Georgia)

Winner: Kyle Gagne by unanimous decision.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Rick Turner (Gustavo Machado BJJ/Daytona Beach, Florida)
versus
Jorge Ortiz (Nashville MMA/Nashville, Tennessee)

Winner: Rick Turner by unanimous decision.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Justin Lecomte (Georgia Fight Club/Atlanta, Georgia)
versus
Stephen Westbeld (Integrated Martial Arts/Lebenon, Tennessee)

Winner: Stephen Westbeld by standing guillotene choke at 1:08 of round one:


11) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Brian Nelson (Iron Fist Dojo/Murfreesboro, Tennessee)
versus
Joel Doak (Red Dragon MMA/Lynchburg, Tennessee)

Winner: Joel Doak by arm bar tapout at 1:46 or round two.


12) 5 Rounds Muay Thai Rules United States Heavyweight Championship

Jerry Daniels (Elite Muay Thai/Port Orange,Florida)
versus
Justin Foster (Georgia Fight Club/Atlanta, Georgia)

Winner: Justin Foster by majority decision.


13) 3 Rounds Mixed Martial Arts United States Welterweight Championship

Chris Hendry (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta, Georgia)
versus
Ande Pal-hus (Nemesis MMA/Murfreesboro, Tennessee)

Winner: Ande Pal-hus by kockout due to strikes at 2:06 of round one.

Results posted by Lane Collyer


  << Back to the Results list