XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Augusta Extreme Fight Night V Results

Nov 16, 2008

On Friday November 14th, 2008, the William B. Bell Auditorium in Augusta Georgia played host to a stellar event loaded with thirteen action packed mixed martial arts and kickboxing bouts. The crowd was treated to arguably the best event that XFN has presented to the Augusta Area, and the knowledgeable fans did not hesitate to cheer for their favorite fighters. Here are the results from each bout:

1) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Bantumweight

Cody Maiden (Triple Boxing/Woodstock GA)
versus
Clay Capps (Warrior Jui Jitsu/Augusta GA)

Winner: Cody Maiden by unanimous decision.


2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Rob Trotter (Carolina Kodenkan/Aiken SC)
versus
Chase Hawk (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Chase Hawk due to armbar at 1:00 into round two.


3) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Patrick Barger (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Tony Lester (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Tony Lester by TKO at end of round two when Barger could not answer the bell due to a broken nose.


4) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Light Heavyweight

Ashley May (Liberty Park Martial Arts/Brovetown GA)
versus
Lakesha Springle (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Lakesha Springle by TKO at 1:56 of round one.


5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Napoleon Etienne (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Brian Carmical (Savannah Martial Arts/Savannah GA)

Winner: Napoleon Etienne by TKO at end of round one.


6) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Lightweight

Jesse Price (Warrior Jui Jitsu/Augusta GA)
versus
James McPeake (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: James McPeake by TKO at :50 seconds into the first round.


7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Brian Avery (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Chris Hauser (Team Augusta/Augusta GA)

Winner: Chris Hauser via disqualification at :43 seconds into round one when Avery executed an illegal slam.


8) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Lightweight

Josh Shaddock (Bulldog Kickboxing/Snellville GA)
versus
Chris Richardson (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Chris Richardson by Knockout at 1:06 into round two.


9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantumweight

Kenneth Morris (Team Obake/Jacksonville FL)
versus
Patrick George (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Kenneth Morris by rear naked choke at 2:27 of the third and final round.


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Lance Dickson (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Kenneth Williams (Milledgeville Academy of Martial Arts/Millegeville GA)

Winner: Kenneth Williams by split decision.


11) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

April Simon (Triple Boxing/Woodstock GA)
versus
Stephanie Stafford (Greubels Mixed Martial Arts/Augusta GA)

Winner: Stephanie Stafford via unanimous decision.


12) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Frank Salinas (Team Rodriguez/Duluth GA)
versus
Justin Scott (Team Extreme/Kershaw SC)

Winner: Frank Salinas by tapout due to guillotene choke at 2:27 of the second round.


13) 3 Rounds Mixed Martial Arts Extreme Fight Night Georgia State Heavyweight Championship.

Tristan Dooley (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)
versus
Nick Smiley (Country Boy Combatives/Statesboro GA)

Winner: Tristan Dooley by Knockout at :41 of the third and final round.

Results posted by Lane Collyer


  << Back to the Results list