XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Gainesville Extreme Fight Night VII Results

Jun 1, 2008

This Event was absolutly incredible. Here are the results.

1) 3 Rounds Mixed Martial Arts Light Heavyweight

Jason Hobbs (Viper\\\'s MMA/Altamont, TN)
versus
Anthony Green (High Power Fighting System/Ellijay, GA)

Winner: Anthony Green by Guillotene Choke at 35 seconds into round Three

2) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Joshua Eschochea (Team Kamikaze/Gainesville, GA)
versus
Jeremy Williams (Creighton\\\'s MMA Academy/Duluth, GA)

Winner: Johua Eschochea by Split Decision

3) 3 Rounds Low Kick Rules Welterweight

Timothy Harris (Dean Carter\\\'s US Male/Flowery Branch, GA)
versus
Patrick Barger (Team Rodriguez/Duluth, GA)

Winner: Patrick Barger by Unanimous Decision

4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Mark Geralls Jr (Premeir Arts/Clayton, GA)
versus
Russell Benes (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)

Winner: Russell Bnes by Unanimous Decision

5) 3 Rounds Mixed Martial Arts Welterweight

Andrew Ballenger (Contemporary Martial Arts/Hartwell,GA)
versus
Joshua Cutaia (Perry Athletic Karate/Perry, GA)

Winner: Andrew Ballenger by Unanimous Decision

6) 3 Rounds Low Kick Rules Bantumweight

Daniel Spain (Bulldog Kickboxing/Snellville, GA)
versus
Nick Scorpet (Haymore\\\'s United Karate/Gainesville, GA)

Winner: Daniel Spain by TKO at 1:47 of Round Three

7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

John Michaels (Rage MMA/Gainesville, GA)
versus
Isacc Eberle (Creighton\\\'s MMA Academy/Duluth, GA)

Winner: Isaac Eberle by Triangle Choke at 1:11 of Round One

8) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Cody Bruns (Team Hammer/Cornelia GA)
versus
Jason Betsil (LA Boxing/Roswell, GA)

Winner: Cody Bruns by Keylock at 1:12 of Round Two

9) 3 Rounds Mixed Martial ArtsWelterweight

Earnest Blaise III (Dean Carter\\\'s US Male/Flowery Branch, GA)
versus
Jared Brackett (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)

Winner: Jared Brakett by armbar at 1:34 of Round One


10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Ryan Peace (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)
verus
Lance Dickson (Team Rodriguez/Duluth GA)

Fight was ruled a no contest after Lance Dickson was injured when falling out of the ring

11) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

John Bloodworth (LA Boxing/Marietta, GA)
versus
Jason Blalock (Creighton\\\'s MMA Academy/Duluth, GA)

Winner: Jason Blalock by Guillotene Choke at 2: 50 of Round One

12) 3 Rounds Low Kick Rules Bantumweight

Ben Agnew (Contemporary Martial Arts/Hartwell, GA)
versus
Chris Williams (Palmer Kickboxing/Snellville GA)

Winner: Ben Agnew by Unanimous Decision

13) 3 Rounds Mixed Martial Arts United States Heavyweight Championship)

Bobby Peavler (Alpha Fighting Systems/Hiram GA)
versus
John McKenzie (Creighton\\\'s MMA Academy/Duluth, GA)

Winner John McKenzie by Split Decision

14) 3 Rounds Mixed Martial Arts Southeastern United States Bantumweight Championship

Jason Freeborn (One Life Krav Maga/Roswell, GA)
versus
Byron Bloodworth (LA Boxing/Roswell, GA)

Winner: Byron Bloodworth at 1:22 of the Third Round by Armbar

Results posted by Lane Collyer


  << Back to the Results list