XFN
HOME NEWS TICKETS RESULTS WATCH ONLINE EVENTS FIGHTERS MAILING LIST CONTACT BUY GEAR

 

Gainesville Extreme Fight Night IV Results

Jun 17, 2007

The Georgia Mountains Center played host to another blockbuster event this past Saturday, with a near sell crowd on hand. All thirteen (13) bout were exciting and all of the spectators lucky enough to attend were very pleased. Here is a rundown of the results.

1) 3 Rounds Muay Thai Rules Cruiserweight

Carl Finley (Nemisis Gym/Murfreesboro TN)
versus
Art Miller (Knuckle Up/Atlanta GA)

Winner: Art Miller by TKO/Cut in Round 1

2) 3 Rounds Muay Thai Rules Light Heavyweight

Rebecca "Spooky" Duran (Megalodon Gym/Commerce GA)
versus
Amika Olchavick (NBS Gym/Raleigh NC)

Winner: Amika Olchavick by unanimous decision

3) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Donald Rose (Georgia Fighting Alliance)
versus
Joshua Fountain (Bulldog Kickboxing/Snellville GA)

Winner: Joshua Fountain at 1:45 of the first round by armbar

4) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Randy Goss (Team BAM/Dawsonville GA)
versus
Ryan Smith (The HardCore Gym/Athens GA)

Winner: Randy Goss via unanimous decision

5) 3 Rounds Muay Thai Rules Middleweight

Brian Hutchings (Stray Dog Gym/Carnesville GA)
versus
Eric Gurvin (Knuckle Up/Atlanta GA)

Winner: Brian Hutchings by split decision

6) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Josh Carlyle (Team BAM/Dawsonville GA)
versus
Jason Kuhn (American TKD/Douglasville GA)

Winner: Jason Kuhn by TKO at 3:33 into Round 1

7) 3 Rounds Mixed Martial Arts Middleweight

Jake Kreiger (Megalodon Gym/Bodyplex of Gainesville)
versus
Tom Loughmiller (Creightons MMA/Duluth GA)

Winner: Tom Loughmiller at 2:21 into Round 2 by Triangle Choke

8) 3 Rounds Low Kick Rules Welterweight

Alicia Bourne(The WAT Gym/New York NY)
versus
Jeri Masur (United Karate/Gainesville GA)

Winner: Alicia Bourne by unanimous decision

9) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Nick Wright (Alpha Fighting Systems/Gainesville GA)
versus
Ethan Watts (Independant Fighting Systems/Atlanta GA)

Winner: Ethan Watts at 2:27 into Round 1 via TKO/Medical Stoppage

10) 3 Rounds Mixed Martial Arts Heavyweight

Scott Barrett (Megalodon Gym/Bodyplex of Gainesville)
versus
Brian Meeks (Team Pain/Chattanooga TN)

Winner: Scott Barrett by tapout due to strikes at .52 into Round 1

11) 3 Rounds Mixed Martial Arts Lightweight

Brandon Watson (Team BAM/Dawsonville GA)
versus
Brandon Brewer (Team MAC/Ft Benning GA)

Winner: Brandon Brewer via rear naked choke tapout at .52 into Round 1

12) 4 Rounds Muay Thai Rules Welterweight

Brian Robertson (Megalodon Gym/Commerce GA)
versus
Scott Kingston (NBS Gym/Raleigh NC)

Winner: Brian Robertson by Split Decision

13) 3 Rounds Mixed Martial Arts ISKA United States Heavyweight Championship

Challenger:
"Big G" George Yerdon (Team BAM/Dawsonville GA)
versus
Champion:
John McKenzie (Creightons MMA/Duluth GA)

Winner: John McKenzie by rear naked choke at 1:10 into Round 1


  << Back to the Results list