XFN


HOME NEWS TICKETS RESULTS REGISTER EVENTS FIGHTERS FANS OF XFN CONTACT BUY GEAR

 

Chattanooga Extreme Fight Night 7 Results

Jul 18, 2011

1) 3 Rounds Low Kick Rules Kickboxing Flyweight

Connor Walsh (Palmer Kickboxing/Snellville GA)
vs
Austin McGee (Red Dragon MMA/Shelbyville TN)

Winner: The fight was ruled a Majority Draw.


2) 3 Round Mixed Martial Arts Bantamweight

Emon Baker (Faith MMA/Gainesville GA)
vs
Jeremy Mahoney (Chattanooga Jiu Jitsu/Chattanooga TN)

Winner: Jeremy Mahoney by TKO at 2:56 of round two.


3) 3 Round Mixed Martial Arts Heavyweight

Jimmy Wilson (World Shootfighters/Lawrenceville GA)
vs
Tommy Heath (Blalocks IMB/Chattanooga TN)

Winner: Jimmy Wilson by TKO at 1:26 of round one.


4) 3 Round Mixed Martial Arts Heavyweight

Jamie Strickland (Ultimate Martial Arts/Crossville TN)
vs
Jarrett Slaughter (North Georgia Hayastan Academy/Dalton GA)

Winner: Jarret Slaughter by rear naked choke at 2:59 of round one.


5) 3 Round Low Kick Rules Kickboxing Light-Heavyweight

Joshua Kaste (Palmer Kickboxing/Snellville GA)
vs
Sid Wheeler (Blalocks IMB/Chattanooga TN)

Winner: Sid Wheeler via TKO at :58 seconds into round one.


6) 3 Round Mixed Martial Arts Middleweight

Hector Thomas (American Top Team/Atlanta GA)
vs
Jake Hall (North Georgia Hayastan Academy/Dalton GA)

Winner: Hector Thomas by KO at 2:01 of round two.


7) 3 Round Mixed Martial Arts Lightweight

Heath Reep (World Shootfighters/Lawrenceville GA)
vs
Chase Moore (Chattanooga Jiu Jitsu/Chattanooga TN)

Winner: Chase Moore by rear naked choke at 2:29 of round one.


8) 3 Round Mixed Martial Arts Welterweight

Carlos Cratic (Greubels MMA/Augusta GA)
vs
Nathan Everhart (Red Dragon MMA/Shelbyville TN)

Winner: Nathan Everhart by TKO at 2:18 of round one.


9) 3 Round Mixed Martial Arts Heavyweight

Don Fickey (Independent MMA/Chattanooga TN)
vs
Eric McDade (Georgia Kung Fu/Adairsville GA)

Winner: Eric McDade by TKO at 1:20 of round one.


10) 3 Round Mixed Martial Arts Middleweight

Guy Richmond (World Shootfighters/Lawrenceville GA)
vs
Joel Doak (Red Dragon MMA/Shelbyville TN)

Winner: Joel Doak by KO at :41 seconds into round one.


11) 3 Round Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Julian Johnson (Paul Murphy Boxing/Doraville GA)
vs
Dmitry Yakodley (Blalocks IMB/Chattanooga TN)

Winner: Julian Johnson by KO at :39 seconds of round three.


12) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

David Miles (North Georgia Hayastan Academy/Dalton GA)
vs
Luke Mortgan (Chattanooga Jiu Jitsu/Chattanooga TN)

Winner: David Miles by head kick KO at 1:12 of round one.


13) 3 Rounds Mixed Martial Arts Bantamweight

Jonathon Clemmons (SSF Academy/Clarksville TN)
vs
Robert Bryson (Chattanooga Jiu Jitsu/Chattanooga TN)

Winner: Jonathon Clemmons via split decision.


14) 3 Round Low Kick Rules Kickboxing Welterweight

Matt Gohr (Palmer Kickboxing/Snellville GA)
vs
Jacob Newson (Red Dragon MMA/Shelbyville TN)

Winner: Jacob Newson by KO at 1:23 of round one.


15) 3 Round Mixed Martial Arts XFN Southeastern United States Bantamweight Championship

Caleb Lyell (SSF Academy/Clarksville TN)
vs
Brent Jackson (Alpha Jiu Jitsu/Cookville TN)

Winner: Brent Jackson by guillotene choke at :17 seconds of round one.